Wymowa po angielsku – jak łatwo ją opanować?

Nauka
Wymowa po angielsku – jak łatwo ją opanować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Osoby, które uczą się języka angielskiego, często mają problem z opanowaniem nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także – właściwej wymowy. Na szczęście język angielski należy do grupy języków stosunkowo łatwych i przyjemnych. Niemniej jednak dla Polaków jego wymowa wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego wymowa po angielsku może sprawiać trudności?

Prawidłowa wymowa po angielsku nie jest wcale oczywistą sprawą. Język angielski w wielu zakątkach świata od rozwija się w różnych odmianach. Każda z nich wyróżnia się nieco innym słownictwem, gramatyką, a także wymową. Za macierzystą odmianę języka angielskiego uznaje się angielski brytyjski. Do pozostałych odmian zaliczyć można między innymi:

  • afrykański angielski,
  • południowoazjatycki angielski,
  • australijski angielski,
  • kanadyjski angielski,
  • amerykański angielski.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nic dziwnego, że jednolita, spójna wymowa angielskiego może sprawiać nieco trudności. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet angielski brytyjski występuje w wielu regionalnych odmianach. Językiem, którego Polsce uczniowie uczą się w szkołach, posługuje się niespełna 5% Brytyjczyków!

Słuchanie to absolutna podstawa

Osoby, które chcą doskonale opanować wymowę języka angielskiego, muszą pamiętać o tym, że jego słuchanie to podstawa. Do tego internet dostarcza mnóstwa materiałów, które pozwalają osłuchać się z językiem angielskim, np. kanały w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/user/SzybkaNaukaPro.

Mowa tu nie tylko o typowo edukacyjnych materiałach, ale także muzyce, serialach oraz filmach. Rozkwit platform streamingowych w ostatnich latach sprawił, że nauka prawidłowej wymowy angielskiego przy pomocy ulubionych seriali i filmów stała się czystą przyjemnością.

W trakcie nauki w prawidłowej wymowy nieocenione mogą okazać się także ćwiczenia z pomocą lektora. Mogą być to przygotowane wcześniej nagrania bądź też lekcje na żywo. Ponadto można korzystać z aplikacji na telefon, które zawsze mamy przy sobie, m.in.: https://play.google.com/store/apps/details?id=pro.szybkanauka.aktywnyangielski.

Jak nauczyć się mówić po angielsku?

Wiele osób poznających tajniki języka angielskiego ma problem z przełamaniem bariery językowej i zastosowaniem zdobytej wiedzy w świecie realnym. Samo słuchanie nie wystarczy, aby opanować prawidłową wymowę. Aparat mowy osób z Polski nie jest przystosowany do wypowiadania niektórych dźwięków w języku angielskim – dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń angielski wymowy. Częste treningi pozwalają ustom przyzwyczaić się do artykulacji dźwięków, które niezbędne są do opanowania wymowy angielskich słów. Porady w tym kierunku pojawiają się często w mediach społecznościowych, np.: https://www.instagram.com/szybkanaukapro/.

Aby jeszcze bardziej usprawnić proces nauki, warto nagrywać swoje starania, rejestrując próby czytania po angielsku. Przy ich odsłuchiwaniu można na bieżąco wyłapywać nieprawidłowe dźwięki i wyrazy. W ten sposób łatwo da się określić, jakie angielskie słowa stanowią największe wyzwanie. Jeżeli brak nam pewności co do wymowy danego wyrazu, można korzystać zarówno z dedykowanych aplikacji, jak i podpowiedzi na grupach osób uczących się języka angielskiego – przykładowo: https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL.

Podsumowując, aby opanować prawidłową wymowę w języku angielskim, należy postawić na systematyczne i regularne ćwiczenia. Warto przełamać blokadę językową i używać języka na co dzień, choćby na internetowych grupach czy w czasie zajęć z lektorem. Efekty pojawią się już po krótkim czasie systematycznych ćwiczeń. A jeżeli potrzebujesz motywacji do nauki, możesz zajrzeć na: https://pl.pinterest.com/szybkanaukapro/.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*