Nauka jazdy na rowerze – od czego zacząć?

Nauka
Nauka jazdy na rowerze – od czego zacząć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nauka jazdy na rowerze jest wielkim wydarzeniem w życiu dziecka i rodzica. O czym warto pamiętać, ucząc dziecko jeździć na rowerze? Jak wybrać najlepszy rower dla dziecka?

Od kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze?

Jeszcze do niedawna dziecko uczyło się jeździć dopiero przed Pierwszą Komunią Świętą, czyli w wieku 6-10 lat. W tym czasie najczęściej maluch otrzymywał swój pierwszy rower. Najnowsze badania wskazują, że najlepiej jest uczyć dziecko nauki na rowerze już od najmłodszych lat, czyli w drugim i trzecim roku życia. Wielu rodziców ma wątpliwości, czy taki maluch poradzi sobie z pedałowaniem. Dlatego naukę jazdy na rowerze warto rozpocząć od rowerka biegowego.

Rowerek biegowy jest bardzo popularny w zachodniej Europie oraz w Skandynawii. W Polsce coraz więcej rodziców przekonuje się do tego typu rowerów. Pierwszy rowerek biegowy powinien być na tyle niski, aby dziecko mogło oprzeć nogi na podłodze. Dzięki temu dziecko uczy się równowagi i nie ma ryzyka upadku przy większej prędkości. Naturalnie upadki będą się zdarzały, dlatego warto rozpocząć naukę jazdy na miękkim podłożu, aby dziecko nie zniechęciło się do jazdy.

O czym warto pamiętać podczas pierwszych prób samodzielnej jazdy na rowerku biegowym?

Nie wszystkie dzieci dobrze czują się na rowerku biegowym, dlatego warto uczyć malucha jazdy na rowerku trójkołowym lub czterokołowym. Jednak należy jak najszybciej dziecko przyzwyczaić do jednośladu – im szybciej zostanie to zrobione, tym łatwiej dziecko przyzwyczai się do normalnego roweru. 

Jak trzymać dziecko podczas nauki jazdy?

Jeszcze do niedawna powszechną praktyką była nauka jazdy na rowerze z drążkiem. Obecnie zaleca się podczas nauki jazdy na rowerze trzymać dziecko za siedzisko. Dzięki temu maluch jest pewny, że rodzic jest zawsze obok.

Rowerek biegowy opanowany – czas na normalny rower

Rozpoczęcie jazdy na klasycznym rowerze będzie dla dziecka dużo łatwiejsze, jeśli wcześniej opanuje jazdę na biegowym modelu dwukołowym. W takim przypadku bardzo często dziecko nie potrzebuje bocznych kółek do nauki jazdy na rowerze. 

Czy można nauczyć dziecko jazdy na rowerze bez bocznych kółek?

Do niedawna bardzo popularną metodą było korzystanie z drążka przymocowanego z tyłu roweru. Dzięki temu dziecko było podtrzymywane podczas jazdy, lecz rozwiązanie to, choć wygodne dla rodzica, miało jedną dużą wadę – dziecko dużo wolniej uczyło się jazdy na rowerze. Dlatego podczas nauki jazdy należy dziecko trzymać za siodełko. Nie jest to może najwygodniejsze dla rodzica, ale dziecko dużo szybciej uczy się samodzielnie jeździć na rowerze. 

Jakie miejsce do nauki jest najlepsze?

Do nauki jazdy na rowerze warto wybrać trawnik. Dzięki temu dziecko podczas jazdy będzie czuło się bezpiecznie. Nawet jeśli upadnie, to ewentualnie tylko się pobrudzi. Podczas pierwszych przejazdów warto asekurować dziecko, trzymając za siedzisko.

Nauka samodzielnej jazdy jest dla dziecka bardzo ważnym wydarzeniem. Dlatego zdarza się, że maluch nie będzie uważał na przechodniów. Najlepiej uczyć malucha jeździć w parku lub na własnym trawniku.

Jaki rower jest najlepszy?

Wybierając rower dla dziecka, należy kierować się jego wzrostem i wiekiem. Warto przymierzyć dziecko do roweru przed jego zakupem. Przyjmuje się, że dzieci w wieku od 3 do 5 lat powinny mieć rower z 14 cal kołami. Dzieci w wieku 5-6 lat, mają wzrost 105-120 cm powinny mieć rower z 16 cal kołami. Dziecko o wzroście 135-155 cm powinno mieć rower z 24 cal kołami. Rower powinien mieć dobrze dobraną wysokość.

Wybierając rower dla dziecka, warto kierować się:

  • wysokością roweru w pierwszym rowerze dziecko powinno mieć możliwość swobodnego ułożenia stóp na ziemi;
  • ciężar roweru im lżejszy jest  rower, tym lepiej zwłaszcza na początku. Choć rower z aluminiową ramą jest droższy, to jest lepszy do nauki;
  • dodatkowe akcesoria gumowe rączki i pokrycie ramy gumą wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy i ewentualnego upadku;
  • niezbędne gadżety w dziecięcym rowerku wszystkie gadżety, które sprawiają, że jazda na rowerze staje się bardziej atrakcyjna np. koszyczek, trąbka.

Niezbędne akcesoria rowerowe do jazdy

Dobrze dobrany rower to nie wszystko. Podczas jazdy należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rowerze warto zaopatrzyć malucha w kask. Warto również zainwestować w ochraniacze, które ograniczą siniaki.

Zdjęcie główne: Amber Faust, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*