Kiedy warto wykupić jazdy dodatkowe – podpowiadamy!

Nauka
Kiedy warto wykupić jazdy dodatkowe – podpowiadamy!
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób, którym udało się zdać egzamin na prawo jazdy, za kierownicą nadal czuje się niepewnie. Dobrym pomysłem może być zakupienie dodatkowych jazd, które pomogą odświeżyć najważniejsze zasady. 

Wykupienie dodatkowych godzin jazdy dla osób, które zdały już egzamin

Standardowy pakiet nauki jazdy w większości szkół zawiera 30 godzin lekcji odbywających się w ruchu drogowym. Dla niektórych osób taka ilość nauki może okazać się wystarczająca, jednak dla innych będzie to stanowczo za mało. Podczas lekcji, na których uczymy się, jak prowadzić samochód zgodnie z obowiązującymi zasadami, towarzyszy nam specjalnie przygotowany instruktor, który znika z naszego pojazdu wraz ze zdanym egzaminem. Niektórzy mogą czuć się przez to niepewnie – bez obecności doświadczonej osoby ciężej im się skupić na drodze, przez co mogą tracić wiarę w siebie i ostatecznie zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Osoby, które są już po zdanym egzaminie, mogą zapisać się na dodatkowy kurs. Wykupienie ponadprogramowych lekcji będzie świetnym pomysłem w wielu sytuacjach. To bardzo dobry sposób, by mieć więcej czasu na naukę techniki jazdy, przyswoić sobie zasady ruchu drogowego oraz nabrać cennego doświadczenia za kółkiem pod opieką wykwalifikowanej osoby.

Dodatkowe lekcje nauki jazdy przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego

Wykupienie ponadprogramowych lekcji przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego z prawa jazdy jest znakomitym pomysłem dla osób, które pomimo prowadzenia pojazdu przez trzydzieści godzin w czasie kursu nadal nie czują się pewnie za kierownicą. Dodatkowe lekcje pozwolą na dokładniejsze przygotowanie oraz zdobycie większego doświadczenia – warto się nad nimi zastanowić. Mimo że stanowią dodatkowy koszt, mogą pomóc nam uniknąć wielokrotnego powtarzania egzaminu na prawo jazdy i w efekcie okazać się dobrą inwestycją.

Celem egzaminu jest zweryfikowanie umiejętności kandydatów na kierowców, dlatego niezwykle ważne jest, aby się do niego sumiennie przygotować, rozumieć najważniejsze zasady oraz czuć się pewnie za kierownicą. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zdanie samego egzaminu i otrzymanie wypisu z adnotacją „pozytywny”. Wyjeżdżając na drogę, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo wielu osób. Musimy mieć na uwadze nie tylko swoje własne zdrowie i życie, ale również naszych pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Brak pewności za kierownicą u osób posiadających prawo jazdy

W wielu sytuacjach osoby posiadające prawo jazdy od bardzo długiego czasu nie są w stanie samodzielnie prowadzić samochodu. Może się to wydawać nieco dziwniejsze niż w przypadku kandydatów, którzy jeszcze nie przystąpili do egzaminu lub osób, które dopiero co go zdały, jednak to problem dotyczący także kierowców z wieloletnim doświadczeniem. Powodów może być naprawdę wiele – od zbyt długiej przerwy między jazdami po przeżycia związane z nieprzyjemnymi sytuacjami w ruchu drogowym.

Zdarza się, że świeżo upieczeni kierowcy nie korzystają z samochodu zbyt często po zdaniu egzaminu – z własnej woli lub na przykład przez brak własnego pojazdu. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o wielu zasadach, które kierują ruchem. W pamięci pozostają głównie podstawy, które nie wystarczą, by w bezpieczny sposób uczestniczyć w ruchu drogowym. Podczas planowania powrotu za kierownicę warto zatem uwzględnić możliwość wykupienia dodatkowych lekcji. Odświeżenie wiadomości w towarzystwie specjalnie wyszkolonego instruktora pozwoli nadrobić wszelkie zaległości, a także zdobyć konieczne doświadczenie oraz pewność siebie.

Kiedy warto wykupić dodatkowe godziny nauki jazdy?

Dodatkowe godziny nauki jazdy z pewnością przydadzą się osobom, które nie czują się pewnie za kierownicą. Mowa tutaj zarówno o kandydatach, którzy dopiero co odbywają przygotowanie do egzaminu praktycznego, jak i o kierowcach, którzy egzamin mają już za sobą, jednak brak im pewności i boją się usiąść samodzielnie za kierownicą samochodu. Warto pamiętać o tym, że nie tylko kandydaci mają możliwość wykupienia dodatkowego pakietu lekcji – jest to opcja dostępna dla każdego kierowcy.

Prowadzenie każdego pojazdu wymaga zwrócenia uwagi na wszystkich innych uczestników ruchu drogowego, by utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jeśli czujemy, że brakuje nam pewnych umiejętności, warto zapisać się na dodatkowe lekcje, które będą źródłem większego doświadczenia. To także bardzo dobry pomysł, gdy mamy problem z jedną, konkretną częścią jazdy – na przykład parkowaniem. Odpowiedni instruktor dostosuje lekcje tak, by szczególnie popracować nad aspektem, który chcemy poprawić. Jazdy doszkalające mogą być również ciekawym sposobem na zapoznanie się z miastem, zwłaszcza w przypadku, gdy dopiero przeprowadziliśmy się do znacznie większej miejscowości.

(fot. Henryk Borawski /Nauka jazdy “Wiraż” w Białymstoku ul. Legionowa 9. )

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*