Branża IT bardzo szybko się rozwija. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, perspektywa pracy jako programista wydaje się być pewną i rozsądną opcją. Czym właściwie jest programowanie i jak samemu się tego nauczyć?
To tworzenie kodu źródłowego posiadanego przez komputery albo mikrokontrolery. Żeby móc to robić, należy opanować język programowania. Aktualnie najczęściej używane są C, C++, Java oraz Ruby. Języki programowania ciągle się zmieniają, dostosowując się do coraz nowocześniejszego sprzętu. Najpopularniejszą grupą języków programowania są języki web, które służą do tworzenia stron internetowych i aplikacji. W branży informatycznej i internetowej jest wiele ofert pracy dla programistów, tak więc nauka programowania jest opłacalna.
Nauka programowania od zera jest możliwa. Istotne jest jednak, żeby przygotować się na żmudny i długi proces. Naukę programowania często rozpoczynają nawet dzieci. Nie da się jednak jednoznacznie określić, ile czasu trwa nauka programowania. Zależy to od tego, jak będziemy się uczyć oraz czy w międzyczasie wykonywane jest też inne zajęcie. Nauka podstaw programowania to około 300-400 godzin. Warto być skrupulatnym i systematycznym, poświęcać nauce kilka godzin dziennie.
Przez to, że branża idzie bardzo szybko do przodu, a języki programowania ciągle się zmieniają, programiści nigdy nie przestają się uczyć. Często pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które należy opanować, żeby język programowania, którym się posługuje programista, nie był przestarzały. Po opanowaniu podstaw kontynuacja nauki jest prostsza, jednak najlepiej, jeśli programowanie będzie traktowało się jak pasję.
Programowania można uczyć się na różne sposoby, chociażby z książek. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak odpowiedni kurs, jak na przykład ten na stronie https://forbot.pl/blog//kurs-arduino-podstawy-programowania-spis-tresci-kursu-id5290. Kurs będzie dobrym sposobem na naukę dla osób, które lubią być samodzielne, jednak wolą podjąć wyznaczoną ścieżkę, zamiast uczyć się zupełnie samodzielnie. Nauczyciele wskażą odpowiednią drogę, jednak praca nadal będzie wykonywana przez ucznia.
W dobie Internetu nauka online już nikogo nie dziwi. Innym sposobem niż kurs online jest wybranie studiów informatycznych. Każda z tych dróg jest dobra, żeby rozpocząć przygodę z programowaniem.
Opanowanie podstaw programowania często wystarczy, żeby ubiegać się o posadę młodszego programisty. Nie jest to co prawda niezależne stanowisko, a wykonywane zadania są względnie proste, pod okiem bardziej doświadczonych programistów, jednak to dobry początek. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i umiejętności można starać się o posad samodzielnego programisty. Kolejnym krokiem jest senior albo leader. Wtedy można uczyć programowania młodych, niedoświadczonych programistów.
Nauka programowania nie tylko daje dużo możliwości zatrudnienia, ale otwiera też drogę do założenia własnej działalności.
Od dłuższego czasu mamy do czynienia z rosnącą popularnością nauki programowania. Dla wielu osób jest to jednak pomysł, który szybko kończy się fiaskiem. Programowanie nie jest łatwe, dlatego trzeba zastanowić się, dlaczego właściwie chcemy zacząć to robić.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i jak programowanie pomoże spełnić długoterminowe cele? Niezależnie od tego, jakie one są. Może chodzić o połączenie pracy z domu albo zwyczajnie o pasję. Należy jednak zastanowić się, czy to faktycznie to, co chcemy robić na dłuższą metę.
Zdjęcie główne: Tima Miroshnichenko/pexels.com